آشنایی با دوزینگ پمپ

آشنایی با دوزینگ پمپ

آشنایی با دوزینگ پمپ

به پمپ‌هایی که مقدار مشخص از یک سیال را پمپاژ می‌کنند، دوزینگ پمپ، پمپ اندازه‌گیر و یا مترینگ پمپ گفته می‌شود. این پمپ‌ها در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند

دوزینگ پمپ

به پمپ‌هایی که مقدار مشخص از یک سیال را پمپاژ می‌کنند، دوزینگ پمپ، پمپ اندازه‌گیر و یا مترینگ پمپ گفته می‌شود.
قاعدتاً دبی و فشار، از پارامتر‌های مهم در سیستم‌های دوزینگ پمپ محسوب می‌شوند و به همین دلیل دبی قابل تنظیم، در تمام دوزینگ پمپ‌ها وجود دارد.
تغییر کورس رفت و برگشتی یکی از قابلیت‌های دوزینگ پمپ‌ها می‌باشد، که سبب تمایز آن‌ها از سایر پمپ‌های مشابه می‌شود. تغییر کورس در این نوع از پمپ‌ها، سبب تغییر در نسبت دبی می‌شود. البته تغییر فرکانس تزریق هم در بیشتر دوزینگ پمپ‌ها باعث کنترل دبی می‌شود.
دوزینگ پمپ‌ها دارای نیروی محرکه برقی الکتروموتور، پنوماتیک، سلونوئید یا مغناطیسی و هیدرولیک می‌باشند.

دبی و فشار در دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ‌هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند، از دبی پایینی برخوردار هستند. فقط در برخی شرایط، افرادی که دوزینگ پمپ می‌سازند، حاضر به تولید دوزینگ پمپ با ظرفیت بالا می‌شوند.
دوزینگ پمپ‌ها دارای دوز بین ۱ لیتر بر دقیقه، تا ۱۰۰۰ لیتر بر دقیقه می‌باشند. فشار کاری آن‌ها بین ۱ تا ۲۰۰۰ bar متغیر است.

کاربردهای دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ‌ها در موارد گوناگونی کاربرد دارند، از جمله:
ــ در صنایع داروسازی میتوان از آنها استفاده نمود.
ــ در کلرزنی دستی و اتوماتیک به آب آشامیدنی کاربرد دارند.
‌ــ در تزریق پلی الکترولیت به فاضلاب موود استفاده قرار می‌گیرند.
ــ جهت کلرزنی آب استخرها میتوان از آن‌ها بهره برد.
ــ پارامترهای آب برج خنک‌کننده را کنترل می‌نمایند.
و…

کلریناتور

به پکیج‌هایی که باعث تزریق کلر در سیستم می‌شوند، کلریناتور گفته می‌شود. کلریناتور، دارای ابعاد و ظرفیت‌های گوناگونی می‌باشد. البته نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، این است که فقط برای تزریق کلر، از این پکیج دوزینگ پمپ استفاده نمی‌شود. بلکه، برای تزریق موادشیمیایی مایع نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ دارای انواع گوناگونی می‌باشد، از جمله:
ــ دیافراگمی
ــ بادی
ــ پیستون هیدرولیک دیافراگم
ــ پنوماتیک بادی
ــ پیستونی
ــ سلونوئیدی تک فاز
ــ هیدرولیکی

تجهیزات جانبی در دوزینگ‌ها

دمپر Pulsation Dampener: دمپر به منظور از بین رفتن پالس، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، سبب خطی کردن جریان خروجی در دوزینگ پمپ‌ها می‌شود.
بک پرشر ولو Back pressure Valve: زمانی که فشار در خط رانش کم باشد، این امکان وجود دارد که سیال به صورت همیشگی جاری شود. هنگامی که این اختلاف فشار بین خط مکش و دهش از ۱٫۵ کمتر باشد از بک پرشر ولو استفاده می‌شود.
صافی مکش: صافی مکش که در خط مکش قابلیت نصب دارد، مانع از ورود آلودگی و ذرات به دوزینگ پمپ می‌شود.
شیر اطمینان Safety Valve: هنگامی که در خروجی پمپ، افزایش فشار از میزان تعیین شده بیشتر باشد، شیر اطمینان مانع از آسیب رسیدن به دستگاه و یا خط لوله می‌شود.

جنس‌های دوزینگ پمپ

به آن قسمتی از دورینگ پمپ، که با ماده‌ی شیمیایی تماس دارد، تر یا Wet گفته می‌شود. برای ساخت این قسمت، از مواد ضد خوردگی استفاده می‌شود. هد پمپ می‌تواند، دارای جنس‌های زیر باشد:
ــ پی وی سیPVC
ــ پی وی دی افPVDF
ــ پلی پروپیلنPoly Propylene
ــ فولاد ضد زنگ Stainless Steel

با ما همراه باشید

جهت اطلاع از ويژگى های انواع مختلف پمپ کف  کش  و پمپ لجن کش تولیدی در مجمتع تولیدی پمپ اسرار و قیمت پمپ کف کش و لجن کش روی این لینک کلیک کنید .همچنین میتوانید به اینستاگرام ما سری بزنید تا از آخرین محصولات و اخبار ما با خبر شوید.


اگر میخواهید بیشتر در مورد پمپ کف کش بدونید حتما مقالات زیر رو مطالعه کنید

ارتباط با ما

شماره تلفن : 05191012916 ايميل : asrarpumpco@gmail.com آدرس : سبزوار-کيلومتر2 جاده اسفراين