دسته بندی پمپ های گریز از مرکز

دسته بندی پمپ های گریز از مرکز

دسته بندی پمپ های گریز از مرکز

در پمپ های گریز از مرکز زمانی که نیروی گریز از مرکز اعمال شود فشار سیال افزایش پیدا می کند.
پمپ‌های گریز از مرکز را می‌توان به شکل‌های گوناگونی تقسیم‌بندی نمود. یکی از این تقسیم‌بندی‌ها، بر اساس جریانی می‌باشد که ایجاد می‌کنند. بر این اساس، پمپ‌های گریز از مرکز، به سه دسته‌، تقسیم خواهند شد:

ــ پمپ جریان شعاعی
ــ پمپ جریان مختلط
ــ پمپ جریان محوری

پمپ جریان شعاعی:

در این نوع از پمپ، فقط هنگامی که نیروی گریز از مرکز اعمال شود فشار سیال، افزایش پیدا می‌کند. این گونه از پمپ‌ها در صورتی که با یک سری پروانه‌های ورودی باشند، سرعت مخصوص کمتر از 4200 و هنگامی که با دو سری پروانه‌های مکشی باشند، دارای سرعت مخصوص کمتر از 6000 هستند.
در پمپ‌های جریان شعاعی، در بیشتر موارد، سیال به وسیله ی توپی به پروانه وارد می‌شود و سپس به صورت شعاعی به محیط جریان می‌یابد.

پمپ جریان مختلط:

در پمپ‌های جریان مختلط، تیغه ها با وارد کردن نیروی بالابری (lift) و همچنین وارد کردن نیروی گریز از مرکز، افزایش فشار به وجود می‌آورند. در این نوع از پمپ‌ها، یک سری پروانه ورودی با جریان خروجی محوری وجود دارند و تخلیه در راستای محوری و شعاعی شکل می‌گیرد. پمپ‌های جریان مختلط، سرعتی مخصوص بین 4200 تا 9000 دارند.

پمپ جریان محوری:

در برخی موارد، به پمپ‌های جریان محوری، پمپ‌های ملخی نیز گفته می‌شود. این پمپ‌ها می‌توانند از طریق اعمال پروانه ها یا عملیات بالابری تیغه ها، بیشترین افزایش فشار سیال را به وجود آورند. سرعت مخصوص در این پمپ، بیش از 9000 می‌باشد.
به صورت کلی، پمپ‌های جریان محوری، هنگامی که تولید دبی لازم باشد بیشتر کاربرد دارند و پمپ‌های جریان شعاعی باعث افزایش فشار نیز می‌شود.

کاربرد پمپ‌های گریز از مرکز:

ــ پمپ‌های گریز از مرکز، در انتقال آب تمیز در مصارف آبیاری، سیستم‌های آبیاری بارانی، ایستگاه‌های تقویت فشار، تاسیسات تصفیه آب، زه کشی آب‌های زیر زمینی، تامین نمودن آب اضطراری، سیستم‌های آتش نشانی و مصارف شستشوی صنعتی کاربرد دارند.
ــ پمپ‌های گریز از مرکز، در معادن و آب نما ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و میزان مجاز شن در آب مورد پمپاژ، 20 گرم بر متر مکعب است.
ــ پمپ استخری، یکی از انواع پمپ‌های گریز از مرکز محسوب می‌شود که دارای هد کم و دبی زیاد است. پمپ تصفیه استخر، از طریق دریچه‌های کف استخر به همراه گریل‌ها یا اسکیمر، آب استخر را مکش می‌نماید و با فشاری که ایجاد می‌نماید باعث عبور آب استخر از تجهیزات تصفیه آب، مانند: فیلتر تصیفیه استخر، تجهیزات گندزدایی و سیستم گرمایشی می‌شود و در آخر به وسیله‌ی نازل‌ها به صورت مجدد به استخر باز میگرداند.

با ما همراه باشید

جهت اطلاع از ويژگى های انواع مختلفپمپ کف کشوپمپ لجن کش تولیدی در مجمتع تولیدی پمپ اسرار و قیمت پمپ کف کش و لجن کش روی این لینک کلیک کنید.
همچنین میتوانید به اینستاگرام ما سری بزنید تا از آخرین محصولات و اخبار ما با خبر شوید.
 
 


اگر میخواهید بیشتر در مورد پمپ کف کش بدونید حتما مقالات زیر رو مطالعه کنید

ارتباط با ما

شماره تلفن : 05191012916 ايميل : asrarpumpco@gmail.com آدرس : سبزوار-کيلومتر2 جاده اسفراين