منحنی هد ودبی در پمپ

منحنی هد ودبی در پمپ

منحنی هد ودبی در پمپ

درپمپ ها گریز از مرکزدبی وهد به صورت معکوس نسبت به هم عمل می کند یعنی دبی افزایش می یابد هد پمپ کم می شود

در پمپ‌های ‌گریز از مرکز، دبی و هد به صورت معکوس، نسبت به یکدیگر قرار گرفته‌اند یعنی هنگامی که دبی افزایش پیدا کند، هد پمپ کاهش پیدا می‌کند و زمانی که دبی کاهش پیدا کند، هد پمپ افزایش پیدا می‌کند.

شکل‌های متفاوتی از منحنی‌های هد و دبی درپمپ

منحنی نزولی ( DROOPING): در پمپ‌های منحنی نزولی، حداکثر هد پمپ در نقطه دبی صفر به وجود نمی‌آید.
منحنی صعودی (RISING): در پمپ‌های منحنی صعودی، هنگامی که هد افزایش پیدا کند، دبی به طور پیوسته کاهش پیدا می‌کند.
منحنی تخت (FALT): در این پمپ‌ها تغییراتی که در هد پمپ نسبت به تغییرات دبی به وجود می‌آید بسیار کم می‌باشد. در برخی موارد، بخشی از منحنی هد بدون تغییر و به صورت ثابت است.
منحنی تیز (SEEEP): در این نوع از پمپ، تغییراتی که در هد بین نقطه دبی به وجود می‌آید با صفر برابر است و نقطه راندمان ماکزیمم پمپ زیاد است.
منحنی پایدار (STABLE): این نوع از پمپ‌ها به ازاء هد پمپاژ، دارای یک دبی می‌باشند و اگر شما از هر هد که مورد نظرتان است، خطی موازی محور دبی، ترسیم کنید در یک نقطه منحنی را قطع می‌نماید.
منحنی ناپایدار (UNSTABLE): در این گونه از پمپ‌ها این امکان وجود دارد که به ازاء هد پمپاژ، تعداد دبی‌ها از یک عدد بیشتر باشد. به این منظور که اگر خطی از هر کدام از هد‌های مدنظرتان موازی محور دبی، ترسیم نمایید امکان دارد در بیشتر از یک نقطه، منحنی را قطع نماید.
منحنی توان مصرفی:
محنی توان مصرفی، به ما کمک میکند که بتوانیم رابطه ای که بین دبی پمپاژ و توان مصرفی برقرار است را بفهمیم که به دو شکل وجود دارد:
ــ با بار اضافی
ــ بدون بار اضافی
با بار اضافی (OVERLOADING): منظور از منحنی توان مصرفی با بار اضافی، این می‌باشد که با افزایش پیدا کردن دبی، توان مصرفی پمپ به طور پیوسته، افزایش پیدا می‌کند. 
بدون بار اضافی(NO OVERLOADING): منظور از منحنی توان مصرفی بدون بار اضافی، این می‌باشد که با افزایش پیدا کردن دبی، توان مصرفی پمپ به طور پیوسته‌ افزایش پیدا نمی‌کند و شکل صعودی خود را از دست می‌دهد.
منحنی راندمان:
منحنی راندمان پمپ، از شروع تا انتهای نقطه کارکرد پمپ، تغییراتی که شرکت سازنده ی هر پمپ ارائه داده است را در بر می‌گیرد. در محدوده‌ای از منحنی هد و دبی، می‌توانیم شاهد به حداکثر رسیدن راندمان باشیم که به آن BEP یعنی بهترین نقطه‌ی راندمان گفته می‌شود.

منحنی ارتفاع مکش مثبت خالص: (NPSH Net Positive Suction Head):

این منحنی، در نشان دادن ارتفاع مکش مثبت خالص مورد نیاز پمپ در دبی‌های مختلف موثر است. بیشتر بودن ارتفاع مکش مثبت خالص سیستم از ارتفاع مکش مثبت خالص مورد نیاز پمپ، باعث می‌شود که کاویتاسیون به وجود نیاید.
 
با ما همراه باشید
جهت اطلاع از ويژگى های انواع مختلف پمپ کف کشوپمپ لجن کش تولیدی در مجمتع تولیدی پمپ اسرار و قیمت پمپ کف کش و لجن کش روی این لینک کلیک کنید.
همچنین میتوانید به اینستاگرام ما سری بزنید تا از آخرین محصولات و اخبار ما با خبر شوید 


اگر میخواهید بیشتر در مورد پمپ کف کش بدونید حتما مقالات زیر رو مطالعه کنید

ارتباط با ما

شماره تلفن : 05191012916 ايميل : asrarpumpco@gmail.com آدرس : سبزوار-کيلومتر2 جاده اسفراين