پمپ آب

پمپ آب

پمپ آب

تاریخ پمپ آب برمی گردد به زمان های گذشته که انسان ها نیاز داشتند تا آب را از منطقه ای به منطقه ی دیگر هدایت کنند و تنها راه ساخت پمپ بود.


تاریخ پمپ آب برمی گردد به زمان های گذشته که انسان ها نیاز داشتند تا آب را از منطقه ای به منطقه ی دیگر هدایت کنند و به همین دلیل، تنها راه حلی که می‌توانست چاره این کار باشد، ساخت پمپ بود.
17 قرن قبل از میلاد مسیح (علیه السلام)، مصریان توانستند پمپ هایی را بسازند که نیروی محرک آنها به وسیله ی انسان ها یا حیوانات، تامین می شد و به مصریان این امکان را می داد که بتوانند آب را با این پمپ های رفت و برگشتی از عمق 91.5 متری زمین، بیرون بکشند.


با گذشت زمان، کشورهای دیگری نیز بامطالعه در تاریخ پمپ آب به ساخت پمپ روی آوردند. از جمله یونانی ها که 4 قرن قبل از میلاد، توانستند پمپ های رفت و برگشتی با طراحی ساده را مورد استفاده، قرار دهند.
همچنین، مهندسین فرانسوی و ایتالیایی، موفق شدند اولین پمپ های سانتریفیوژ خود را در اواخر قرن هفدهم بسازند.
در نیمه ی قرن نوزدهم، اشکالاتی در پمپ های رفت و برگشتی مشاهده شد که باعث شد افراد، به سمت استفاده از پمپ های سانتریفیوژ، روی آورند.

در این مقاله، به تعریف و کاربردهای پمپ ها می‌پردازیم و انواع آن را نیز اشاره خواهیم کرد.

پمپ چیست

به وسیله ای که به روش مکانیکی، باعث جابجایی مایعات، می‌شود پمپ یا تلمبه (Pump) گفته می‌شود.
از پمپ برای اهداف مختلفی استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان از آنها در پمپ بنزین، پمپ آب خودرو یا حتی پمپ هایی که بسیار بزرگ هستند و برای پر کردن حوضچه های تعمیر کشتی به کار می‌روند استفاده نمود.

انواع پمپ

بر اساس ویژگی‌هایی که پمپ ها دارند، می‌توانیم آنها را به انواع گوناگونی تقسیم بندی کنیم.
در ادامه به یکی از تقسیم بندی های رایج که بر اساس نحوه انتقال انرژی از پمپ به سیال صورت گرفته است، می‌پردازیم. بر این اساس، پمپ ها را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد و هر کدام از این دو دسته، زیر مجموعه هایی را شامل می‌شوند:

پمپ های دینامیکی


پمپ های دینامیکی، باعث انتقال انرژی به سیال، به طور دائمی می‌شوند و این دسته از پمپ، دارای دو نوع می‌باشد:
ــ پمپ های اثرات خاص
ــ پمپ های گریز از مرکزی ( پمپ های گریز از مرکزی، سه نوع پمپ دیگر را در بر می‌گیرند از جمله: جریان مختلط، جریان شعاعی و جریان محوری)

پمپ های جابجایی مثبت


در پمپ های جابجایی مثبت، انتقال انرژی به سیال، به صورت متناوب یا پریودیک است و این دسته از پمپ، دارای دو نوع می‌باشد:

ــ رفت و برگشتیReciprocating: (پمپ های رفت و برگشتی، دو نوع پمپ دیگر را در بر می‌گیرند از جمله پیستونی/پلانجر و دیافراگمی)

ــ دوارRotary: (پمپ های دورانی، دو نوع پمپ دیگر را در بر می‌گیرند از جمله تک روتور و روتور چندگانه)

 با ما همراه باشید 

جهت اطلاع از ويژگى های انواع مختلف پمپ کف کش و  پمپ لجن کش تولیدی در مجمتع تولیدی پمپ اسرار و قیمت پمپ کف کش و لجن کش روی این لینک کلیک کنید.
همچنین میتوانید به اینستاگرام ما سری بزنید تا از آخرین محصولات و اخبار ما با خبر شوید


اگر میخواهید بیشتر در مورد پمپ کف کش بدونید حتما مقالات زیر رو مطالعه کنید

ارتباط با ما

شماره تلفن : 05191012916 ايميل : asrarpumpco@gmail.com آدرس : سبزوار-کيلومتر2 جاده اسفراين