پمپ های طبقاتی

پمپ های طبقاتی

پمپ های طبقاتی

پمپ های طبقاتی از دسته پمپ های سانتریفیوژ دار هستند این پمپ ها به دو نوع پمپ عمودی و افقی و براساس صنعتی یا کشاورزی بودن از جنس چدن یا استیل استفاده می شوند

پمپ های طبقاتی از دسته پمپ های سانتریفیوژ دار هستند که به دو نوع پمپ طبقاتی عمودی و افقی تقسیم می شوند. جنس این نوع پمپ ها بر اساس صنعتی یا کشاورزی بودن از جنس چدن یا استیل استفاده می شوند .پمپ های سانتریفیوژ عمودی دارای سطح مقطع بسیار کم است و برای اماکنی که دارای فضای بسیار محدود است طراحی شده است. جنس بدنه و پروانه این پمپ ها معمولاً استیل است .

موارد مصرف پمپ های سانتریفیوژ طبقاتی :

۱-برای افزایش فشار  آب در بخش‌های صنعتی ،کشاورزی و ساختمانی .
۲-تغذیه دیگ های بخار
۳- دستگاه های تصفیه آب  ROدیالیز و آب شیرین‌کن
۴- بوستر آتش‌نشانی و پمپ های آبرسانی
۵ -فواره‌ها
۶ -انتقال آب گرم و سرد برای سیستم های حرارتی و تهویه مطبوع .

نحوه عملکرد پمپ طبقاتی:

نحوه عملکرد این پمپ ها به گونه‌ای است که کانال های داخلی در کاسه پمپ  با ورود آب مسیر تخلیه یکی از پروانه ها و مسیر مکش پروانه بعدی است. عموماً پمپ های طبقاتی به پمپ‌هایی اطلاق می‌شود که دارای ۷ پروانه و یک کاسه ورودی است که با نام نام پمپ های آب هفت طبقه یا پمپ طبقاتی شناخته می‌شوند .

پمپ طبقاتی افقی:

پمپ طبقاتی افقی از پمپ های گریز از مرکز است که برای مخازن عمیق زیر زمین و یا انتقال آب چاه ها استفاده می شود .پمپ طبقاتی افقی به پمپ های آب خطی نیز شناخته شده هستند. موتور پمپ طبقاتی در بالای زمین قرار می‌گیرد و از طریق یک میله بلند که به پروانه ها در پایین پمپ قرار دارند متصل است.

نکات قابل توجه در استفاده ازپمپ های سانتریفیوژ :

۱-در پمپ های سانتریفیوژ با افزایش خروجی یا همان دبی مقدار ارتفاع پمپ کاهش پیدا می‌کند و به این ترتیب حداکثر ارتفاع پمپ در حالت بسته بودن شیر خروجی آب صفر است .
۲- قدرت بر اساس خروجی( دبی): در پمپ های سانتریفیوژ با افزایش خروجی آب مقدار توان پمپ ها نیز باید افزایش پیدا کند .این مسئله به ما کمک می‌کند تا الکتروموتور مناسبی را انتخاب کنیم .
3- مشکلات استفاده 
 در استفاده از پمپ های طبقاتی ممکن است به دلیل رعایت نکردن نکات فنی اعم از انتخاب پمپ صحیح و یا نصب غیر اصولی معمولا مصرف کننده با دو مشکل روبرو خواهد شد.

الف. کاویتاسیون

هنگامی که فشار ورودی آب یا محلول به پمپ بیشتر از فشار خروجی آن باشد و یا اینکه دمای سیال در هنگام ورود پمپ بالا برود ایجاد حباب های هوا می کند که با فاصله پس از برخوردبا پروانه ها ترکیده می شود و باعث خرابی سطح روی پروانه و یا محفظه می‌شود این عمل معمولا با ایجاد سر و صدا و کاهش خروجی آب همراه است .

ب. ضربه قوچ

هرگاه فشار عملکرد پمپ از فشار مورد نیاز بیشتر شود در هنگام استارت پمپ به دلیل شتاب آب در لوله ها ضربه ناگهانی به لوله ها وارد می شود. این عمل به تاسیسات لوله کشی ضربه وارد می‌کند و باعث خرابی و اختلال زود هنگام می‌شود.

با ماه همراه باشید 

جهت اطلاع از ويژگى های انواع مختلف پمپ کف کش و پمپ لجن کش تولیدی در مجمتع تولیدی پمپ اسرار و قیمت پمپ کف کش و لجن کش روی این لینک کلیک کنید.
همچنین میتوانید به اینستاگرام ما سری بزنید تا از آخرین محصولات و اخبار ما با خبر شوید.


اگر میخواهید بیشتر در مورد پمپ کف کش بدونید حتما مقالات زیر رو مطالعه کنید

ارتباط با ما

شماره تلفن : 05191012916 ايميل : asrarpumpco@gmail.com آدرس : سبزوار-کيلومتر2 جاده اسفراين