پمپ کف کش

پمپ کف کش

پمپ کف کش

پمپ کف کش یک اکتروموتور توربینی است. بنا به نوع الکتروموتور موجود در کف کش، در دو نوع تکفاز و 3 فاز در بازار ارائه می شوند.

پمپ کف کش چیست؟

پمپ کف کش (Submersible pump) از دسته پمپ های سانتریفیوژ مستغرق است که از آن برای انتقال سیالات تمیز مانند آب استفاده میشود.
اجازه دهید با مثالی شما را بیشتر با پمپ کف کش و کاربرد آن آشنا کنیم!
فرض کنید حوضچه ای عمیق دارید و قصد دارید آبی که داخل آن جمع شده را تخلیه کنید در این حالت برای تخلیه پساب , بهترین انتخاب این است که پمپی را داخل حوضچه قرار دهید تا پساب به سمت بالا هدایت شود. به این پمپ , پمپ کف کش گفته میشود و هنگامی که در سیال قرار گیرد باعث انتقال آن میشود البته این نکته را هم بگوییم که چون پمپ کف کش داخل سیال قرار داده میشود پس ضرورت دارد که ضدآب باشد و الکتروموتور آن کلاس حفاظتی IP 68 دارا باشد.
برای اینکه به صورت دقیق تری با پمپ کف کش آشنا شوید باید بگوییم پمپ کف کش , آب های سطحی و زیرزمینی را جمع آوری میکند و با توجه به ویژگی هایی که دارد میتواند در برابر آب و رطوبت مقاوم باشد به همین دلیل میتوانیم پمپ های کف کش را به طور کامل یا بخش اعظمی از آن را در آب قرار دهیم. شکل پمپ کف کش استوانه ای و عمودی میباشد و آن چیزی که اهمیت دارد این است که از پمپ کف کش فقط به منظور پمپاژ آب و سیالات تمیز استفاده شود و این پمپ برای سیالاتی که لجن دارند یا همراه با گل و لای هستند استفاده نمیشود. یکی از تفاوت هایی که پمپ کف کش با پمپ آب شناوری دارد این میباشد که پمپ آب شناوری اگر در آب قرار نگیرد همان لحظه خراب میشود در صورتی که پمپ کف کش میتواند در این موقعیت مقاومت بیشتری از خود نشان دهد
،پمپ کف کش یک اکتروموتور توربینی است. بنا به نوع الکتروموتور موجود در کف کش، در دو نوع تکفاز و 3 فاز در بازار ارائه می شوند. عوامل زیادی بر قیمت این کف کش ها تاثیرگزار است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پمپ کف کش از چه اجزایی تشکیل شده است؟

پروانه :

پروانه قسمتی پره ای شکل میباشد و وظیفه ای که دارد این است که سیال درون پمپ را به حرکت در آورد و همچنین پروانه باعث بالا بردن انرژی جنبشی سیال میشود و شکل های مختلفی از جمله مارپیچی یا توربینی دارد .

موتور :

برای اینکه پروانه ها به چرخش درآیند نیاز به انرژی مکانیکی دارند و موتور این وظیفه را دارد که انرژی مکانیکی لازم را به وجود آورد .

مکانیکال سیل :

مکانیکال سیل این وظیفه را دارد که از نشت مایعات و سیالات به بیرون جلوگیری کند .

محور :

به محور شفت هم گفته میشود. شفت به وسیله ی دو عدد آب بند مکانیکی در بین پمپ و موتور آب بندی میشود .
حلزون
کابل
خازن

پمپ کف کش در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که پمپ کف کش در چه اموری مورد استفاده قرار میگیرد .
از پمپ کفش کش میتوان استفاده های گوناگونی کرد به عنوان مثال برای آبیاری مزارع کشاورزی , انتقال آب مخازن و استخرها , تخلیه ی پساب های فاضلابی که غلظت پایینی دارند , انتقال دادن آب صاف و تمیز , استفاده برای فواره ها , انتقال دادن سیالات گوناگون , استفاده در صنایع غذایی و دارویی , مصرف مسکونی ,  پمپ کف کش چاه آب و تخلیه ی پساب هایی که ناشی از باران هستند از پمپ کف کش استفاده میشود

تفاوت پمپ کف کش و پمپ لجن کش چیست؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که چه تفاوتی بین پمپ کف کش و پمپ لجن کش وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پمپ های کف کش برای انقال و تخلیه ی آب های تمیز یا آب های آلوده ای که ذرات ریزی دارند مورد استفاده قرار میگیرند و برای اینکه مواد جامد درشت , وارد پمپ نشوند در ورودی پمپ استرینر یا صافی قرار داده شده است در صورتی که پمپ های لجن کش علاوه بر اینکه وظیفه ی انتقال و جابجایی آب تمیز را دارند میتوان از آنها برای انتقال پساب یا فاضلاب نیز استفاده کرد .
دومین تفاوتی که پمپ های کف کش با پمپ های لجن کش دارند این میباشد که بیشتر پمپ های کف کش شامل پروانه های بسته و نیمه باز هستند در صورتی که بیشتر پمپ های لجن کش دارای پروانه های باز , کانالی یا جریان گردانی هستند و پمپ های کف کشمیتوانند شامل یک یا چند پروانه برای دستیابی به ارتفاعات بالا باشند در صورتی که پمپ های لجن کش یک پروانه باز یا کانالی دارند تا از مسدود شدن مایع درون پمپ جلوگیری شود.
تفاوتی دیگر که بین پمپ های کف کش و پمپ های لجن کش است این میباشد که برای تولید پمپ های کف کش فقط مدل های مستغرق (یعنی تمام پمپ در آب مستغرق باشد) تولید میشود در صورتی که برای تولید پمپ های لجن کش , مدل خودمکش یا موتور خشک نیز در کنار مدل های مستغرق تولید میشوند و این پمپ ها این امکان را دارند که خارج از مایع کارکرد داشته باشند.
همچنین پمپ های کف کش این قابلیت را دارند که خروجی از جانب یا از بالا داشته باشند در صورتی که بیشتر پمپ های لجن کش دارای خروجی در قسمت جانب یا پایین هستند

 

پمپ های کف کش سه فاز (3 فاز)

پمپ‌های کف کش سه فاز در اعماق مختلفی بسته به قدرت موتور پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرند. از پمپ کفکش 3 فاز در برخی صنایع، کارخانه ها و مزارع جهت کمک به رسیدن آب‌های زیرزمینی به سطح زمین کمک گرفته می‌شود. پمپ های سه فاز اصولا در مواردی که دسترسی به برق سه فاز موجود است، انتخاب مناسبی به حساب می‌آیند.

پمپ های کف کش تکفاز (یک فاز)

شما می‌توانید در برخی موارد نیاز خود را با پمپ های کف کش تکفاز برطرف کنید؛ در مواردی دسترسی به برق سه فاز ممکن نمی‌باشد و در اینصورت بهتر است از پمپ‌های تکفاز شناور استفاده کنید. غالبا از این نوع پمپ در موارد خانگی اعم از ویلاهای شخصی، ساختمان ها، منازل مسکونی و آبنماها میتوان استفاده کرد.

قیمت پمپ های کف کش

قیمت کف کش‌ها بنا به استفاده آنها متفاوت است. کف کش ها در 2 نوع ایرانی و خارجی در بازار عرضه میشود که هر کدام بسته به کیفیت قیمت متفاوتی دارد. در این میان، قیمت ارزان پمپ های کف کش چینی به علت راندمان پایین و همچنین طول عمر کم این دسته از پمپ ها میباشد؛ بنابراین شاید بتوان گفت هر ارزانی خوب نیست.

نمونه ها

در کنار تولیدات نامرغوب چینی، تولیدات با کیفیتی در کشور وجود دارد. مجتمع تولیدی پمپ اسرار با تولید گسترده در زمینه کف کش تکفاز و سه فاز توانسته است این محصولات را با بهترین قیمت و کیفیت عرضه نماید. جهت دریافت قیمت کف کش و مشاوره در این زمینه با مجتمع تولیدی پمپ اسرار تماس حاصل نمایید.

با ما همراه باشید

جهت اطلاع از ويژگى های انواع مختلف پمپ کف کش و پمپ لجن کش تولیدی در مجمتع تولیدی پمپ اسرار و قیمت پمپ کف کش و لجن کش روی این لینک کلیک کنید.
همچنین میتوانید به اینستاگرام ما سری بزنید تا از آخرین محصولات و اخبار ما با خبر شوید.  
 
 


اگر میخواهید بیشتر در مورد پمپ کف کش بدونید حتما مقالات زیر رو مطالعه کنید

ارتباط با ما

شماره تلفن : 05191012916 ايميل : asrarpumpco@gmail.com آدرس : سبزوار-کيلومتر2 جاده اسفراين